چکیده:
امروزه به دلیل آلودگی هوا بیماری های مربوط به ریه و مشکلات سینوسی افزایش یافته است.
در طب نوین معیارهای مشخص و نسبتا دقیقی برای بیماری های سینوسی ذکر شده و درمانهایی هم ارائه داده اند اما در طب سنتی ایرانی عمده دلیل ایجاد بیماری های سینوسی را،سومزاج و عدم سلامت مغز می دانند.
هدف از این مطالعه ،بازخوانی دانش ذکر شده در طب سنتی ایرانی درباره سینوزیت و بررسی علت و تدابیر درمانی آن است

 

سینوزیت و سردرد سینوزیت

تعریف سینوزیت: سینوزیت به معنای التهاب یا تورم در بافت پوششی سینوس هااست. دو سینوس اصلی در استخوان پیشانی است که به آن فرونتال می گویند و دو سینوس برروی گونه ها وجود دارد
این سینوس ها حفره هایی توخالی هستندو  اولین مسیرهوایی بدن ما، بینی و سینوس های مااست و حفظ سلامت آن حتی در مشکلات معدی می تواند تاثیرگذار باشد.

در باب آنتومی امده است که: خداوند استخوان های ناحیه پیشانی مارا کمی متخلخل (حالت اسفنجی) خلق کرده است و این باعث می شودکه اگر مغز دچار سومزاج و یا بیماری های مادی در این عضو رئیسه زیاد شود یک مسیر خروجی وجود داشته باشد ،پس ترشحات بینی می تواند مواد اضافه مغز باشد.

مراقبت از مغز:
باید بدانیم که مراقبت از مغز اهمییت بسیاری در پیشگیری و درمان سینوزیت دارد
۱-ساده ترین راه این است که باید در فصل سرد و در مقابل باد ،سر خودرابپوشانیم
۲- اگر متخصص تشخیص دهد که مشکل سینوسی فرد بخاطر مغز است معمولا تدهین (روغن مالی) تجویز می کند.

الف_روغن بادام شیرین که تقویت کننده مغز،ضداضطراب و استرس ودررفع مشکلات مغز کمک می کند.
نحوه استفاده: یک قطره از روغن را روی ملاج قدامی  (فرق سر) ریخته و روی پوست مالش سطحی می دهیم.

ب_ روغن بنفشه پایه کنجد
نحوه استفاده: روغن را روی ناحیه پیشانی مالیده و آرام ماساژ می دهیم و یا چکاندن روغن داخل بینی ( اگر این کار آزاردهنده است فقط کافی است ابتدای بینی را روغن بمالیم) .

۲- از خوردن موادغذایی که مغز را ضعیف می کند اجتناب کنیم
الف_ترشی
ب_غذاهای تند
ج_  در شهر تهران درخت خرما رشد نمی کند ،پس اگر کسی در تهران و شهرهایی که خرما در آن رشد نمی کند در خوردن خرما افراط کند دچار غلظت خون ، خشکی مغز و سینوس ها می شود.
بنابراین استفاده زیاد و غیرقاعده مند ،باعث تضعیف مغز می شود.

۳-استنشاق
شستن سینوس ها حدقل ۳تا ۵ بار در روز
نحوه انجام آن: مکش آب از طریق بینی به داخل سینوس ها و بعد تخلیه آن .

استنشاق علاوه با آب ،با سرم شستشو هم انجام می شود.
سرم از ترکیب آب جوشیده سرد شده +نمک در حدی اضافه شود که شور نشود. این سرم باعث می شود محیط بینی و سینوس ها قلیایی شده و دیواره ویروس ها شکسته شود.

۴- بخور
افردای که سینوزیت دارند می توانتد هرزگاهی از بخور هم استفاده کنند
مثل بخور پیاز
بهتر است از پیاز کشیده استفاده شود که جنبه درمانی بیشتری دارد.

 

نتیجه گیری:

هرچند طب نوین با پیشرفت های لحظه به لحظه در مقام تشخیص دقیق بیماری ها بنایی عظیمی آفریده است،اما طب سنتی ایرانی  به عنوان یک طب جامع نگر (کل نگر) همه ی تغییرات در توجیه سلامت و بیماری را در یک نظام فکری کلی گنجانده است ،بدین معنی که از نظر فیزیولوژیک ،در هنگام بیماری به جای آنکه در ابتدا به سراغ تک تک اعضا برود، اختلالات را معلول اختلال مزاج و سلامتی را حاصل تبادل و عملکرد صحیح همین مزاج می داند.بنابراین  در تدبیر بیماری نیز تدابیر کل نگرانه ای برای بازگرداندن مزاج موجود به سمت سلامتی را مدنظر قرار می دهد،لذا در بحث درمان سینوزیت بیشتر تدابیری مد نظر گرفته شده که به امر اصلاح مزاج پرداخته است.